Školní karneval

V úterý 27. března se na naší škole konal tradiční karneval. Provázela jej taneční zábava, soutěže a vyhodnocení nejhezčích masek. Děti dostaly spoustu krásných cen a všichni jsme se opět skvěle pobavili. Poděkování patří paním učitelkám Ivetě Markové a Haně Pohořelské za skvělou přípravu a organizaci a také všem zúčastněným. 😊🎶🎵🎉👗🎩

Fotogalerie

Z kategorie Kultura, Ze života školy

Zaslal/a admin on Březen 29, 2018

2. Adventní koncert

V programu vystoupí soubory a žáci literárně-dramatického oboru ZUŠ Rožnov p. R. Sbírka bude věnována ve prospěch Základní školy R.p.R., Tyršovo nábřeží.

Kdy:
10.12.2017 16:30
Kde:
Kostel Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 8, 2017

Školní karneval

Dne 16. března se na naší škole uskutečnil tak dlouho očekávaný karneval. Hostem letošního roku byla Klárka Bambuchová, která nám hned na začátku karnevalu předvedla své skvělé taneční vystoupení. Všichni si s radostí zatancovali, zasoutěžili a domů si odnášeli za překrásné kostýmy, pěkné ceny a dobrou náladu. První cenu, zrcadlo od firmy „SKLENÁŘSTVÍ A RÁMOVÁNÍ BAMBUCH“, vyhrála Klárka z pátého ročníku. Děkujeme všem, kteří přispěli na ceny pro děti.


Fotogalerie

Z kategorie Kultura, Ze života školy

Zaslal/a admin on Březen 20, 2017

Zlatý slavík

Každoročně se u nás ve škole pořádá pěvecká soutěž „Zlatý slavík“. Také letos se 31. ledna shromáždili žáci naší školy ve třídě paní učitelky Romany, aby buď vystoupili s písní, nebo alespoň potleskem odměnili své spolužáky.
1. místa: Klára Němečková, Tereza Tesárková, Vojta Novák, Denisa Kuličková, Dominika Menšíková
2. místa: Danek Křenek, Aleš Kretek, Kristýna Konupková, Josef Klíma
3. místa: Martin Janek, Vojta Pohořelský, Lenka Bolcková, David Bolcek, Adam Křenek
Všem účinkujícím patří veliký dík, poděkování patří paní učitelce Jitce Heryánové za skvělou přípravu a organizaci soutěže.

Zde najdete fotografie z celé akce

Z kategorie Kultura, Soutěže, Ze života školy

Zaslal/a admin on Leden 31, 2017

Dravci – 12. 4. 2016


Z kategorie Kultura, Ze života školy

Zaslal/a admin on Duben 13, 2016

Když psí láska léčí tělo i duši

Již čtvrtým rokem s naší školou spolupracuje paní Jana Bolfová se svými dvěma čtyřnohými pomocníky – fenkami Riki a Amy. Děti díky nim mají výjimečnou příležitost poznat pozitivní účinky psí lásky na lidské tělo i duši. Pro mnohé naše žáky má kontakt s pejsky obrovský význam hlavně při rehabilitaci, především při rozvoji motorické činnosti, při uvolňování spasmů, jiným dětem canisterapie napomáhá formou různých her odbourat stres, napětí, úzkosti a deprese a aktivuje paměť či komunikaci. V neposlední řadě se jedná o velmi příjemné zpestření školních hodin.

S paní canisterapeutkou Janou Bolfovou vám zde přinášíme krátký rozhovor:

Jak ses k canisterapeutické práci dostala?

Na cvičáku. Chodily jsme tam tehdy s naší Rikinkou a jedna holčina, Inka Havlátová, mi řekla, že díky tomu, že je klidná a pohodová, by se hodila na canisterapii. Do té doby jsem o tom nic nevěděla. Začala jsem si zjišťovat informace a během půl roku jsme složily Canis zkoušky. Poté mi při mých začátcích Inka i hodně pomáhala, za což bych jí ráda ještě zpětně poděkovala.

 

Kolik hodin týdně se této činnosti věnuješ? Jak ji dokážeš spojit se zaměstnáním, rodinou?

Pokud to jen trochu jde, snažíme se navštěvovat Základní školu praktickou jedenkrát týdně. Mám chápavého šéfa, který mi canisterapii umožňuje, za což bych mu tímto chtěla poděkovat. Také občas děláme přednášky na školách a MŠ, jak se chovat k pejskům, jak poznat kdy má pejsek dobrou, uvolněnou náladu a kdy se naopak pejskovi obloukem vyhnout. Pak si děti práci se psem vyzkoušejí v reálu. To nás hodně baví. Jsem ale pracovně často na cestách a tak tomu nemůžu věnovat tolik času, kolik bych chtěla.

A co tví pejsci? Jak jsou staří a jak jste si k sobě našli cestu?

Riki (Zlatý retrívr) bude mít osm a Amy má rok a půl. Jak jsem již uvedla, s Rikinkou jsme si cestu ke canisterapii našly náhodou, před pořízením Amy (Flat Coated Retrívr) už jsem hledala cíleně plemeno, které se na canisterapii hodí, aby posílila náš tým. Musím přiznat, že plemeno Flat předčilo všechna má očekávání. Její empatie a láska k lidem je neskutečná!

V jakém věku jsou obvykle vybíráni pejsci pro canisterapii?

Člověk si obyčejně vybírá štěně, takže je spíš lepší se dívat po plemeni, které je vyhovující. Ale každý pes, tak jako člověk, je individualista, takže buď máte štěstí a máte pejska na canisterapii vhodného, nebo ne. Toto se nedá naučit. Lásku k lidem má buď vrozenou, anebo ne.

Záleží na plemeni psa? Jaká plemena psů jsou nejvhodnější?

Obecně se dá říct, že jsou plemena vhodnější na canisterapii – například retrívři. Ale znám canisterapeutické psy plemene rottweiler, irský vlkodav, pitbul…

Jak dlouho trvá výcvik psa? Co všechno musí pes zvládnout a naučit se?

U canisterapie není potřeba, aby měl pejsek nadrilovanou poslušnost. Samozřejmě měl by umět svého pána poslechnout, přijít na přivolání, ale výcvik jako takový to není. Nejdůležitější je, aby pejsek miloval lidi, pokud týmu někde dovolí navštěvovat zařízení od štěněcího věku, tak je to super, pejsek si zvyká na prostředí a lidi. Postupně si zvyká na svou „budoucí práci“. Hlavně ale musí zvládnout situace, které jsou někdy hodně náročné na psychiku (hlučné prostředí, občas pejska někdo nějak špatně chytne, šlápne na nohu či ocásek). Neznamená to ale, že by toto pes musel pravidelně zvládat a nechat si to standartně líbit! Od toho jsem tam já, abych dohlížela, aby k takovým situacím nedocházelo vůbec či opravdu jen výjimečně.

Musí na závěr absolvovat nějaké zkoušky? Pokud ano, jak probíhají?

Každý pejsek musí se svým páníčkem absolvovat canisterapeutické zkoušky. Pokud je zvládnou, stane se z nich canisterapeutický tým a na tento tým získají certifikát. Není tedy možné dělat canisterapii s jiným pejskem či členem rodiny. Měl by to být vždy stejný tým, protože jen tak lze zajistit, že páníček pozná chování svého pejska, kdy už je třeba unavený atd.

Tyto zkoušky probíhají u každého sdružení různě, určitě ale mají společné prvky – tým musí ukázat, že je sehraný, pejsek vychovaný a poslušný a jak jsem již několikrát psala – musí hlavně mít rád lidi. Samozřejmě musí se umět přizpůsobit situaci a třeba u malých dětí nesmí samou láskou všechny děti porazit jako kuželky, nebo musí umět vzít pamlsek tak, aby klient nepřišel o prst.

My momentálně pracujeme pro sdružení „Smiling Dog“.

Může být po nich pes i vyřazen?

Samozřejmě, pejsek nemusí zkouškou projít a pak je na zváženou, zda tyto zkoušky opětovně skládat. Osobně si myslím, že pokud na to pejsek není vhodný, není dobré to zkoušet podruhé. Něco jej naučit cíleně můžeme, ale na jeho práci to pak půjde poznat. Je hodně lidí, kteří chtějí dělat canisterapii a chtějí to tak moc, že ani nevidí, že pejsek to spíš dělá kvůli páníčkovi, než aby ho to bavilo. Pak může nastat problém – nepředvídatelné chování anebo také vyhoření pejska. Na to si ale musí dávat pozor každý canisterapeutický tým. Velmi lehce se pejsek přetáhne. U většiny sdružení získáte certifikát na maximálně dva roky a poté musíte s pejskem na další přezkoušení. Je to přeci jen zvýšení jistoty, že se něco v canisterapeutickém týmu nezměnilo a zda má stále pejsek chuť pracovat.

Pro jaké cílové skupiny je canisterapie nejvhodnější? Kde všude pejsci pomáhají?

Je spousta možností, kde canisterapii využít, takže spíš jen pár příkladů: U dětí s poruchou soustředění, u postižených (jak mentálně tak i fyzicky), ale také třeba u psychiatra či zubaře – ve společnosti pejska se člověk méně bojí, začíná komunikovat s prostředím.

Kam se svými pejsky chodíte a jak probíhá taková typická canisterapie?

Momentálně pravidelně navštěvujeme Základní školu praktickou v Rožnově pod Radhoštěm. Snažíme se vždy nejdřív navštívit „obyčejnou“ třídu, kde je canisterapie spíše aktivní – různé hry s pejsky. Druhá část naší práce je spíše polohovací… Každá část je dle počtu dětí a aktuální nálady mých psích holek rozdělena na 30-40 minut.

Vnímá pejsek canisterapii jako pracovní činnost nebo jako hru?

Tak to nevím, to by jste se museli zeptat mých holek. 😀 Ale pravdou je, že se moje psí holky na canisterapii opravdu těší, ale po hodině canisterapie celé dopoledne prospí.

Na závěr bych chtěla poděkovat Základní škole praktické za možnost chodit na canisterapii s naší Amy již od štěněcího věku a také velké díky patří městu, od kterého škola získala grant a paní Ireně Mořkovské Svačinové, která také finančně přispěla na jarní canisterapii pro ZŠ Praktická.

Děkuji za rozhovor a do Nového roku přejeme hodně úspěchů Tobě i Tvým psím holkám a těšíme se na další spolupráci i v dalším roce.

Tomáš Drkula

Z kategorie Ekologie, Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 16, 2014

Slavnostní zakončení školního roku 2014 – loučíme se s deváťáky

Vyhodnocení nejlepších žáků recyklohraní ve školním roce 2013 – 2014

Libor Křenek – sběr baterií
Terezka Filová – sběr plastových vršků
Dominik Pavlištík – sběr elektrospotřebičů

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Srpen 12, 2014

Velikonoční posezení s rodiči 2014

I letošní školní rok připravily děti pro své rodiče pod záštitou občanského sdružení Dolíček se svými třídními učitelkami Velikonoční posezení s programem a tvořením. Maminky na oplátku nachystaly bohaté občerstvení, které všem zpříjemnilo milé odpoledne.

Žáci prvního stupně zahájili hodinové pásmo, ve kterém se prostřídali s dětmi ze speciálních tříd s tanečky, písničkami i recitací. Největší úspěch zaznamenalo ztvárnění písničky „Jožin z bažin močálem se plíží…“ od Ivana Mládka dětmi ze ST 4.

Po vystoupení následovala dílna, ve které se rodiče se svými dětmi vrhli do tvoření dekorací. Tvořilo se zejména z papíru. Na výrobcích některých rodičů bylo vidět, že se nebojí zajímavých kreativních nápadů a barev.

Přítomným rodičům bychom chtěli poděkovat, že si udělali na své děti čas, přišli se na ně do školy podívat, povzbudit je a v neposlední řadě i pochválit.

Děkujeme.

Bronislava Pleváková
Foto: Tomáš Drkula, Hana Pohořelská


Fotogalerie zde

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Květen 15, 2014

Masopustní rej

V pátek 28. 2. se v naší škole konal tradiční Masopustní rej.

Celou fotogalerii najdete zde

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Březen 3, 2014

Zlatý slavík 2014

Pár fotografií z tradiční pěvecké soutěže „Zlatý slavík“:

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Březen 3, 2014

Návštěva SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí

Začátkem května děti 1. stupně a speciálních tříd přijaly pozvání Petry Křenkové a vlakem si zajely podívat do Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí.

Prohlédly si tam dílny s tavícími pecemi, brusírnu skla s chladícími pecemi a pod dohledem si směly vyzkoušet píšťalami vyfouknout svůj vlastní výrobek.

Studijní obor Výtvarné zpracování skla a světelných objektů dětem umožnil si na chodbách prohlédnout maturitní práce studentů a předvedl dětem různé možnosti zpracování a malby skla.

Bronislava Pleváková

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Květen 17, 2013

Mikulášská nadílka

Stalo se již tradicí, že vždy 6. prosince zavítá mezi mladší kamarády Mikuláš se svými pomocníky z devátého ročníku. Ani letošní rok nebyl výjimkou. Děti si pro ně připravily krásné básničky a písničky s vánoční tématikou, zlobivé děti slíbily, že se polepší. Za své výkony byly odměněny sladkostmi.

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Prosinec 14, 2012

Ohlédnutí za školním rokem 2010/2011

Volba budoucího povolání, diskuse a debaty o vhodných oborech a učilištích či přípravě na budoucí život jsou na ZŠ praktická Rožnov p. R. jedním z hlavních úkolů všech pedagogů. Aby mohli žáky lépe motivovat a přiblížit jim nenásilnou formou prostředí odborných učilišť, navštívili s nimi v samém závěru loňského školního roku tříletý učební obor KADEŘNÍK na Střední škole informatiky, elektrotechniky a řemesel.

Vzhledem k tomu, že mnohé žáky naší školy baví řemeslo a ruční práce, nadšeně si povídali o uplatnění absolventů učiliště, o výučním listě, o pracovních příležitostech a náročnosti tohoto oboru.

Nejatraktivnější na návštěvě však byla praktická ukázka práce žaček 1. a 2. ročníku, které nám předvedly, co všechno už umí.

Žáci naší školy proto měli možnost projít nevšední „účesovou“ proměnou. Z děvčat byly rázem princezny a k účesům jim chyběla jen plesová róba a chlapci s barevnými avantgardními účesy mohli být ozdobou každé diskotéky.

Bronislava Pleváková

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Září 14, 2011

Pozvánka na pyžamový karneval pro děti ze základní školy praktické

V pátek 25.2.2011 zveme děti ze základní školy praktické na pyžamový karneval.
Školní družina

Z kategorie Kultura

Zaslal/a admin on Únor 23, 2011