Cestování časem

Při hledání námětu, na v letošním školním roce poslední literární besedu, jsem se nechala inspirovat filmem režiséra Karla Zemana z roku 1955 – Cestou do pravěku.

Cestování časemToto téma nejen navazuje na probírané učivo, ale současně umožnilo připravit žáky naší školy na dobrodružnou výpravu, která je čeká na konci školního roku na školním výletě v DinoParku Ostrava.

V této literární besedě s příznačným názvem „Cestování časem“ na žáky již tradičně nečekala jen zábava, ale i poučení. Žáci se v ní kreativní a tvořivou formou učili pracovat s odbornou literaturou i beletrií.

Se spirálou času si děti prošly Velkým třeskem, dostaly se do doby ledové, Třetihor, Druhohor, Carbonu a Siluru. Poznaly, jakými mnohotvárnými změnami prošla Země a život na ní. Seznámili se s knihami o vývoji života na Zemi, o dinosaurech, o původu a vývoji člověka, o způsobech jeho obživy a o počátcích jeho kultury.

V odborné literatuře si žáci prohlédli kostru vyhynulých pravěkých zvířat, vybrané kosti podle nákresu modelovali a následně je v rolích paleontologů a archeologů vykopávali v miniaturní prehistorické krajině. Prožitkovou formou se tak učili porozumět odborným názvům a pojmům a zábavnou formou poodhalovali tajemství vzniku života na zemi. Také se učili orientovat v odborném textu, vyhledávat v něm důležité informace a zaznamenávat je.

Při prohlížení výpravných ilustrací Zdeňka Buriana a shlédnutí ukázek z fantasticko – naučného filmu Cesta do pravěku se žáci dokonale vcítili do rolí pravěkých lidí a zažili s nimi mnohdy nebezpečná dobrodružství.
V samém závěru byly děti četbou poutavých úryvků a představováním knih Eduarda Štorcha a Josefa Augusty motivovány k jejich četbě.

V kategorii Žákovská knihovna

Příspěvek zaslal/a admin on 4.5.2011