Při hledání námětu, na v letošním školním roce poslední literární besedu, jsem se nechala inspirovat filmem režiséra Karla Zemana z roku 1955 – Cestou do pravěku.
Toto téma nejen navazuje na probírané učivo, ale současně umožnilo připravit žáky naší školy na dobrodružnou výpravu, která je čeká na konci školního roku na školním výletě v DinoParku Ostrava.
V této literární besedě s příznačným názvem „Cestování časem“ na žáky již tradičně nečekala jen zábava, ale i poučení. Žáci se v ní kreativní a tvořivou formou učili pracovat s odbornou literaturou i beletrií.
Se spirálou času si děti prošly Velkým třeskem, dostaly se do doby ledové, Třetihor, Druhohor, Carbonu a Siluru. Poznaly, jakými mnohotvárnými změnami prošla Země a život na ní. Seznámili se s knihami o vývoji života na Zemi, o dinosaurech, o původu a vývoji člověka, o způsobech jeho obživy a o počátcích jeho kultury.
V odborné literatuře si žáci prohlédli kostru vyhynulých pravěkých zvířat, vybrané kosti podle nákresu modelovali a následně je v rolích paleontologů a archeologů vykopávali v miniaturní prehistorické krajině. Prožitkovou formou se tak učili porozumět odborným názvům a pojmům a zábavnou formou poodhalovali tajemství vzniku života na zemi. Také se učili orientovat v odborném textu, vyhledávat v něm důležité informace a zaznamenávat je.
Při prohlížení výpravných ilustrací Zdeňka Buriana a shlédnutí ukázek z fantasticko – naučného filmu Cesta do pravěku se žáci dokonale vcítili do rolí pravěkých lidí a zažili s nimi mnohdy nebezpečná dobrodružství.
V samém závěru byly děti četbou poutavých úryvků a představováním knih Eduarda Štorcha a Josefa Augusty motivovány k jejich četbě.
Bronislava Pleváková
V kategorii Žákovská knihovna
Příspěvek zaslal/a admin on 4.5.2011