Den stromů

Mezinárodní den stromů vznikl v polovině 19. století ve Spojených státech. Později se ze severní Ameriky rozšířil i na další kontinenty. Nyní se slaví po celém světě. Datum oslav se různí. Liší se podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat.
Ve střední Evropě a tedy i v Česku připadá den oslavy stromů na 20. října, tedy na období, kdy je možné stromy sázet a kdy je u nás už většina stromů vybarvena do krásy a stromy hrají všemi barvami.
Děti na ZŠ praktická Rožnov p. R. rovněž navázaly na starou tradici a se svými vyučujícími se přidaly k organizacím, které si tento den neopomněly připomenout.

V tvořivých dílničkách vyráběly z přírodních materiálů stromy a z klacíků, listí a lýka podzimní draky. Během podzimních vycházek vyplňovaly stromům rodné listy, odhadovaly stáří a výšku stromů, určovaly dřeviny podle listů, rozpoznávaly zdravý a poškozený les, podle letokruhů určovaly stáří stromu a seznamovaly se se stromem jako s obydlím zvířat. V ekologii pak děti vyráběly sádrový odlitek listu ořechu a pod mikroskopem a lupou zkoumaly strukturu a stavbu listu.

Stromové slavnosti pomohly dětem uvědomit si význam stromů pro člověka.

Bronislava Pleváková

V kategorii Ekologie

Příspěvek zaslal/a admin on 26.10.2010

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky

Předchozí: