I bramborové placky mají svoji slavnost – bramborobraní

Že jste slovo bramborobraní dříve neslyšeli a ani nenašli ve slovníku? Není divu, děti ze ZŠ praktické v Rožnově p. R. si řekly, že když jinde mohou slavit vinobraní nebo jablkobraní, tak u nás na škole můžeme začít slavit bramborobraní.

Podzimní sluníčko, rudé jeřabiny, pomalu zlátnoucí listí stromů a „vůně“ bramborové natě byly skvělou kulisou pro začátek prvního ročníku bramborové slavnosti. V projektu, který prolínal celý říjen do několika výukových předmětů, chtěli učitelé dětem představit brambory jako tradiční plodinu. Populárním způsobem se snažili přiblížit využití brambor, porovnat pěstování i sklizeň brambor v současnosti a dříve, seznámit děti se stále populárnějším bio a ekologickým zemědělstvím. Na slavnostech si děti brambory nejprve vykopaly ze země a pak si je upekly ve žhavém popelu. V hodinách ekologie si vyrobily bramborový škrob a v pracovním vyučování si ve školní cvičné kuchyňce usmažily bramborové placky a ochutnaly „pečáky “s česnekem, bramboračku i bramborovou buchtu. Bramborobraní si děti zpestřily obrázky Josefa Lady, pouštěním draků a výrobou bramborových strašidýlek a tiskátek.

Bramborová slavnost měla u dětí opravdu velký úspěch. Svědčily o tom ne jen jejich rozzářené úsměvy, umaštěné pusy a plné žaludky, ale i pěkně vyzdobené chodby školy.

Bronislava Pleváková

V kategorii Ekologie

Příspěvek zaslal/a admin on 3.11.2009

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky

Další:
Předchozí: