Jakou barvu má svět?

Kolektivy dětí 3. a 5. ročníku a speciálních tříd ze ZŠ praktická Rožnov p. R. se v letošním školním roce úspěšně účastnily 10. ročníku literární soutěže dětských autorů – O poklad strýca Juráša s tématem, které opěvuje pestrost a barevnost světa – „Jakou barvu má svět?“.
Jakou barvu má svět?Tuto soutěž vlastní literární tvorby vyhlásily pro děti od 6 do 15 let v roce 2000 knihovny ve Zlínském kraji. 15 porotců z řad knihovníků, učitelů, spisovatelů a novinářů v ní každoročně hodnotí ve čtyřech kategoriích prózu, poezii a komiks. Do letošního ročníku krajské soutěže přispělo celkem 697 dětí z 86 škol. Báseň dětí 3. a 5. ročníku „Barevný svět“ vyhrála ve své kategorii v okrskovém a okresním kole a pak spolu s dalšími nejlepšími pracemi postoupila do kola krajského, kde se umístila na 2. místě.

Pro děti bylo tvoření básně velmi zajímavé a inspirující. Uvědomovaly si, že svět není jen černobílý jako šachovnice, ale že je krásně různorodý, pestrý… prostě barevný!

Zamýšlely se nad symbolikou barev a pokládaly si otázky k zamyšlení: Mají slova barvu? Mohou barvy léčit? Umíš napsat modrou báseň? Přijdeš na Zelený čtvrtek oblečen do zelené? Co je bílého na Bílé sobotě? Jaké to je být barvoslepý? A jaké vidět svět očima psa? Jaké je vůbec nevidět? Mohou ublížit růžové brýle? A co černé myšlenky? Jsou horší černé díry ve vesmíru než bílá místa v naší paměti…?

Bronislava Pleváková

V kategorii Žákovská knihovna

Příspěvek zaslal/a admin on 1.6.2010

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky

Předchozí: