My se čertů nebojíme

Na doby, kdy jsme se čertů báli víc než máminy rákosky, zavzpomínaly začátkem prosince děti ze ZŠ praktické v Rožnově p. R. na literární besedě s příznačným názvem „My se čertů nebojíme“.

Bylo zajímavé, že pravého a nefalšovaného čerta nikdo nikdy neviděl, a přece všichni věděli, jak čert vypadá. Popis čerta s pokřiveným charakterem, vzbuzujícího hrůzu a strach, zvládly všechny děti bezchybně. Popisovaly nejen jeho vzezření a kvalitu jeho kouzel, ale i hierarchii panující v českém pekle – čerty plesnivce i Lucifery. Během besedy děti malovaly, vymýšlely netradiční konec k pohádce Boženy Němcové – Čert a Káča, vyhledávaly ilustrace čertů v pohádkových knihách a sestavovaly seznam pohádek, ve kterých figurují čerti.

Naši předkové přidělili čertovi úlohu zla a nechali ho zabydlet i v naší řeči. Všechny překvapilo, jak často si jméno všudypřítomného čerta bereme do pusy, aniž si to uvědomujeme. V průběhu besedy se vzpomnělo na nespočet čertovských pořekadel a frazeologismů. Např. -Čert aby to vzal! Nečerti se! To je čertovo znamení. Kam čert nemůže, nastrčí ženskou. Bojí se ho, jako čert kříže…

Na besedě panovala nevšední tajuplná atmosféra, kterou pomohly naladit i samy děti. Rozsvítily desítky nápaditě zdobených svícnů s čerty, anděly a Mikuláši, které jsou nyní ke shlédnutí v dětském oddělení Městské knihovny Rožnov p. R.

Bronislava Pleváková

V kategorii Žákovská knihovna

Příspěvek zaslal/a admin on 17.12.2009

Diskuze ke článku

Přihlaste sepro zasílaní komentářů.

Další příspěvky

Další: